От началото на ноември тази година, Бадминтон клуб „Ракет Спийд“ стартира изпълнението на проект „Адаптиран бадминтон за хора със специални нужди“ (SPECIALRACKET). Проектът е финансиран от Европейския съюз по Програма Еразъм+, в рамките на Поканата за малки партньорства в областта на спорта (ERASMUS-SPORT-2024-SSCP). Координатор на проекта е Бадминтон клуб „Ракет Спийд“, в сътрудничество с партньори от Италия – APS ASD MARGHERITA SPORT E VITA и от Гърция – ELLINIKO SOMATEIO DYNAMIKOU TRIATHLOU. Продължителността на проекта е 24 месеца.
Трите организации в консорциума активно работят за развитие на спортни и физически дейности, насочени към деца и младежи със специални нужди. Основната цел е повишаване на капацитета им за работа с тази целева група (включително деца със синдром на Даун, разстройства от аутистичния спектър и други), като се използват методи, свързани със спорт и физическа активност.
Проектът SPECIALRACKET има за цел не само да популяризира социалното включване на деца и младежи със специални нужди чрез спорт, но и да натрупа опит и експертиза за по-успешна интеграция на хора със специални нужди в обществото. Осигуряването на равни възможности чрез спорт подпомага тяхното развитие и затова основният фокус на проекта е използването на адаптиран бадминтон като социален спорт.
Проектът включва редица дейности, насочени към:
- изследване на наличните инструменти и програми за спортно обучение за деца и младежи със специални потребности и обмен на добри практики;
- разработване на обучителна програма „Адаптиран бадминтон – успешно средство за спортно-физическа активност на деца и младежи със специални потребности според възрастта им (предучилищна, начална училищна възраст и тийнейджъри)“;
- създаване на „Ръководство за обучение на родители и близки на деца и младежи със специални потребности относно включването им в спортни дейности и в адаптиран бадминтон“.
За изготвяне на целенасочена тренировъчна програма, партньорите ще проведат съвместни тренировъчни сесии с треньори, за да идентифицират ключови области на работа и обменят опит и добри практики. Експерти като психолози и треньори също ще бъдат включени в създаването на ръководството, с цел разработване на подходи за мотивиране на целевата група към участие в спортни дейности.
Проектът ще натрупа насоки и експертен опит чрез сътрудничество и мрежови взаимодействия между партньорите, включително планирани срещи и изследователски дейности. По този начин ще бъде улеснено адаптирането на бадминтона за хора със специални нужди. Чрез изпълнението на проекта, консорциумът цели да подобри благосъстоянието и социалната интеграция на хората със специални нужди, като премахва физическите бариери.
Очаква се планираното сътрудничество с експерти и сродни организации да засили въздействието и ефекта от проекта, създавайки трайни партньорства и положителна промяна. Реализацията на проекта е значителна стъпка към преодоляване на предизвикателствата, пред които се изправят хората със специални нужди, като насърчава тяхната социална интеграция чрез спорт.