Бадминтонът е един от най-популярните спортове в света, който привлича милиони почитатели и играчи – както професионалисти, така и любители. Но какво е повлияло на начина, по който играем бадминтон днес? В тази статия ще разгледаме развитието на спорта и ключовите промени, които са настъпили през последните години.
Исторически контекст
Корените на спорта датират от повече от 2000 години, но съвременната версия на играта е създадена през 1873г. в Глостършир, Англия, от херцога на Бофорт, който пренася концепцията от Индия. През 1934г. е основана Международната федерация по бадминтон (IBF), сега известна като Световната федерация по бадминтон (BWF).
Бадминтонът става официален олимпийски спорт на Летните олимпийски игри в Барселона през 1992г., където България участва със седем състезателя.
Промените в оборудването
Ракетите: Първоначално ракетите за бадминтон са били изработени от едно парче дърво и животински черва за струни. С напредъка на времето, те преминават през значителни трансформации. Днес ракетите са изработени от въглеродни влакна и графит, което ги прави леки и изключително устойчиви. Съвременните ракетни струни са направени от хибриден найлон, осигуряващ оптимален контрол и мощност.
Перцето: В началото перцата са били направени от необработени пера на птици. С развитието на спорта, стандартите за перца се утвърждават – дълго време са използвани гъши пера за международни турнири и патешки пера за клубни игри. От 2021 г. нататък, естествените перца са заменени със синтетични във всички турнири, под контрола на BWF.
Правила и система за отчитане
Правилата на бадминтона също претърпяват значителни промени. През 2001 г. е въведена нова система за отчитане на резултата, при която играчите играят до 21 точки с т.нар. „релиф“ система – всеки може да отбележи точка независимо дали сервира или не. Тази промяна прави играта по-динамична и интересна за зрителите.
Системата „hawk-eye“ бе внедрена през 2014 г., позволявайки играчите да оспорват решенията на съдията чрез видео преглед.
Развитие на бадминтона
През последните десетилетия, стиловете на игра и техниките се развиват значително. Играчите днес разчитат на сложна тактика и разнообразие от удари. Например, техниката „jump smash“ стана популярна благодарение на легендарни играчи като Лием Свие Кинг, който я изпълняваше с невероятна прецизност.
Стъпковата техника също е важен аспект – преди 1950-те години почти не е съществувала, а днес е основополагаща за успеха на всеки играч.
Популярност и развитие в България
Бадминтонът е особено популярен в Азия, но също така печели популярност в Европа и България. Според данни, около 339 милиона души по света практикуват бадминтон. В България Бадминтон клуб „Ракет Спийд“ се утвърди като водещ клуб с множество успехи на национално ниво, включително спечелването на титлата при мъжете в Държавното отборно първенство „А“ група през 2024 г.
Наградният фонд в професионалния бадминтон също се увеличава – финалът на Световната серия предлага награди до 2 милиона долара, което показва растящия интерес към спорта.
Състезателят на Бадминтон клуб “Ракет Спийд”, Димитър Янакиев, ще участва в Европейско и Световно първенство през 2025 г., което значително повишава видимостта на българския бадминтон на международната сцена.
Заключение
Бадминтонът продължава да се развива и адаптира към новите изисквания на времето. С иновации в оборудването, промени в правилата и увеличаване на популярността му, спортът остава един от най-вълнуващите и динамични в света. В Бадминтон клуб „Ракет Спийд“ сме ангажирани да развиваме млади таланти и да популяризираме спорта сред новото поколение. С над 150 активни членове и разширен обхват в София и околните общини, клуба е на път да стане основен център за бадминтон в България.